– Utifrån mätningarna kan vi göra antagandet att myggan är etablerad och spridd över norra Gotland och på Fårö, säger Anders Lindström, forskare och myggexpert vid Statens veterinärmedicinska anstalt, i ett pressmeddelande.
Totalt hittades 2628 vårsvämmyggor, vilket är långt under gränsvärdena för bekämpning.
– En lämplig åtgärd för framtida bedömningar är att Statens veterinärmedicinska anstalt gör nya mätningar under nästa sommar i samband med kläckningsperioden, säger Anna-Lena Fritz, chef för länsstyrelsens naturvårdsenhet.
Anders Lidström misstänker att vårsvämmyggan kan komma att sprida sig söderut på ön till platser där den har bra förutsättningar att leva.
I samband med dessa undersökningar hittades även exemplar av skogsfågelmyggan på Gotland. Den har heller inte funnits på ön tidigare.