I tisdags kom beskedet att företaget Parks & Resorts Scandinavia (PRS) säljer de tre parkerna inklusive Vildmarkshotellet till Johan Tidstrand. Medlemmarna i familjen Lindgren äger för närvarande 15 procent av aktierna i PRS, ett ägande som finns kvar sedan Gröna Lund såldes till PRS 2001.
De senaste åren har familjen Lindgren å ena sidan och övriga ägare å den andra haft olika uppfattningar om hur PRS ska drivas. Tisdagens försäljning av dotterbolagen i PRS kom enligt John John Lindgren som en överraskning för familjen.
-Vi var med på bolagsstämman där försäljningen beslutades men övriga struntade i vad vi sade. Jag vet inte mer om försäljningen än vad jag läst i tidningen.
Oenigheten bland ägarna om utvecklingen av RPS har bland annat handlat om vilka investeringar som bör göras och i vilken takt:
-Övriga ägare ville göra kortsiktiga investeringar som driver upp ett kassaflöde i bolaget så att det kunde säljas snabbt och dyrt, säger Lindgren.
I måndags blev det klart att Norrköpings kommun säljer fastigheterna i djurparken.