Fortsatt förtur till Montessori i Norrköping

Uppdaterad
Publicerad

Barn från tre privata föräldrakooperativ i Norrköping har förtur till att börja på Norrköpings montessoriskola. Det har gjort att föräldrar taktiskt flyttar barn till rätt förskola för att vara säkra om en plats i skolan.

I somras lovade högsta politker att förtursreglerna skulle tas bort. Men inget har hänt:

– Det ska inte vara förskolan som avgör om man får plats på montessoriskolan eller inte, sa ordföranden i barn- och ungdomsnämnden, socialdemokraten Olle Johansson i somras.

Då lovade Olle Johansson att systemet skulle väck – ett havår senare har ingenting hänt. Förtursreglerna är fortfarande kvar.

– I grund och botten tycker jag inte att vi ska ha speciella förtursregler, säger Olle Johansson, .

Men varför har ni inte ändrat det?

 – Det här är ett beslut som man har tagit på förvaltningsnivå, så det är inget politiskt beslut.

Taktiska val

Systemet har lett till att föräldrar väljer förskola taktiskt. Det märker man på föräldrakooperativet Flygeln.

– Vi har föräldrar som har valt att sluta hos oss på grund av att det finns en förtursprincip för montessoriförskolor, säger föräldern Richard Nilsson. Det innebär att vi tappar medlemmar och blir mindre intressanta.

– Vi ser i dag väldigt tydligt att man gör medvetna val tidigt för sina barn, säger Olle Johansson. Jag tycker inte att det är bra.

Men ni stöder ju ett sådant system?

– Nej, vi stöder inte ett sådant system. Vi lever också i en verklighet idag där föräldrar vill välja väldigt tidigt.

Förturen fortsätter

På öppna förskolan Fenix står många föräldrar inför förskolevalet.

– Egentligen intresserar inte den pedagogiken mig men eftersom det är kommunalt borde alla ha samma förutsättningar att söka in till skolan även om man inte gått i förskolan innan, säger föräldern Linda Johansson.

Nu menar Olle Johansson att kommunen löst orättviseproblemen genom att Norrköpings montessoriskola fått ungefår 60 nya platser. Och idag backar han från löftet om att avskaffa förturen till montessoriskolan.

I juli sa du att det inte skulle finnas ett sådant här system, vad säger du idag?

– Att jag hade fel. Det finns ett system där montessoriförskolan har förtur och det ska fortsätta tills dess att något annat beslut tas.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.