Stor lantbruksauktion på Gotland

Uppdaterad

Det var förmodligen Sveriges största lantbruksauktion som startade på torsdagsförmiddagen. Skäggs gård strax nordost om Visby sålde ut maskiner och inventarier.

Jacob von Corswant, som äger gården, vill helt enkelt göra någonting annat efter att ha drivit gården i 15 år. Den senaste tiden har gården framförallt använts för spannmåls- och morotsodling.

Traktorer lockade många

Innan auktionen började var förhoppningen att det skulle säljas varor för mellan 12 och 15 miljoner kronor.

Framförallt är det traktorer, skördetröskor och annat som behövs på en stor gård som skulle säljas. Fyra traktorer, som bara är ett år gamla, lockade många intresserade.

Samtidigt fanns det vagnar, harvar och såningsmaskiner som gick för överkomliga priser.

Fyra sammanslagna gårdar

Möjliga köpare av de dyrare sakerna är andra storgårdar. Skäggs gård har idag över 1300 hektar mark av olika slag, och är därmed Gotlands största jordbruk. Gården är från början en sammanslagning av fyra mindre gårdar.

Fakta