– Vi sköt mot ett litet förarlöst friflygande mål som gick väldigt snabbt och uppför sig som ett jaktflygplan, säger Eddy de la Motte, chef för Gripens utveckling.
Meteor tillverkas av MBDA och är resultatet av ett samarbete mellan Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Italien, Spanien och Sverige.
”Väldigt kapabel”
Radarjaktroboten kan ”verka i de mest komplexa hotmiljöerna”, samt bekämpa olika typer av mål, från stridsflygplan till små obemannade farkoster och kryssningsmissiler.
– Meteor är väldigt kapabel och har en räckvidd på mer än 100 kilometer och flyger i fyra gånger ljudets hastighet. Den är intelligent och har egen målsökare samt kommunicerar med planets sensorer.
Testet var ett fullfunktionstest, vilket innebär att alla system både i roboten och flygplanet prövades ända fram till missilens mål.
Snart i operativ drift
Är det här en Natoanpassning?
– Gripen har varit Natoanpassat ända sedan Gripen C/D kom för 15 år sedan. Gripen är också i operation i två Natoländer.
de la Motte berättar även att Saab är i slutfasen av testerna och att Gripen E snart är i operativ drift i bland annat Brasilien. Planet kan bära olika typer av missiler beroende på typen av uppdrag.
– Gripen E kan därför byta uppdrag i luften.