Pappan i den romska familjen la upp en film i sociala medier om händelsen på Lekia i Linköping. Foto: Mertsi Lindeman

Leksaksbutik i Linköping frias från diskriminering av romer

Uppdaterad
Publicerad

För ett år sedan dömdes bolaget bakom Lekia i Linköping för diskriminering av en romsk familj, delvis baserat på en publicerad film som bedömdes visa hur personalen följde efter dem i butiken. Men nu har hovrätten kommit med sin dom och en de har en helt annan slutsats kring det som hände.

Göta hovrätt friar företaget som därmed slipper betala totalt 75 000 kronor i ersättning. Domstolen anser att det snarare handlat om ett ”missförstånd grundat i tillfälligheter” än diskrimineringen och trakasserier.

Enligt Göta hovrätt är uppgifterna från familjen om hur personalen rörde sig i butiken tämligen allmänt hållna, och det är inte styrkt att de anställda refererat till familjens ”folkslag” när de konfronterat dem vid händelsen 2017.

Den romska familjen har företrätts av Diskrimineringsombudsmannen (DO) i ärendet som ska ersätta bolaget med 155 924 kronor för rättegångskostnaderna i tingsrätt och hovrätt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Linköping

Mer i ämnet