Linköping – Köpcentrum utrymt efter bombhot

Uppdaterad
Publicerad

Skäggetorp centrum i Linköping har under eftermiddagen utrymts efter ett bomhot. Enligt polisen inkom hotet klockan 16:53 via telefon till SOS.

En man framförde att en bomb skulle detonera klockan 18:00. Efter bedömning beslutades om utrymning och bombtekniker beställdes från Stockholm. De kommer börja sin genomsökning senare på kvällen.

Enligt vakthavande befäl vid östgötapolisen, Ronnie Dahlqvist, har ingen bomb ännu hittats.

Skäggetorp centrum kommer att hållas stängt och avspärrat under resten av kvällen.

Bombhot har de senaste veckorna även riktats mot, Ikanohuset och tv hamburgerrestauranger, där också polisen beslutat om utrymning.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.