Lokalkaos på Bergaskolan i Söderköping – här används kök som klassrum
I veckan har det varit skolstart för många barn, så också i Söderköping. Men på Bergaskolan är det trångt, här kämpar lärarna sen flera år tillbaks med gamla slitna och alldeles för få lokaler.
Det råder lokalkaos på Bergaskolan i Söderköping. Fritidshemmet får lämna sina lokaler för att det ska finnas klassrum åt alla elever och årskullar.
Trots lovord om tillräckligt stora paviljonger till skolstart, uteblev detta när skolveckan drog igång.
– Jag tycker det är för bedrövligt, säger fritidspedagogen och musikläraren Klas Johansson på fritidshemmet Bergaskolan.
Paviljong står tom på skolgården
På skolgården står den nuvarande paviljongen dessutom innanför kravallstaket innehållandes tomma klassrum, medan fritidshemmets kök agerar tillfälligt klassrum.
– Snabbt fick vi plocka in två årskurs treklasser i fritidshemmet och förskolans lokaler, säger Katarina Kronqvist som arbetar som specialpedagog på Bergaskolan.
Många turer under flera år
Turerna kring Bergaskolan har varit många. 2020 evakuerades Brobyskolans elever till Bergaskolan och i samband med detta renoverades Bergaskolan tillfälligt, men den gamla skolan är sliten och uppfyller inte dagens mål. Sedan dess har tillfälliga paviljonger satts upp, men de räcker inte till och löften har getts om påbyggnad av befintlig paviljong. Till skolstart lyser dock tillräckliga lokaler med sin frånvaro.
”Jag är ytterst ansvarig”
Maria Fredriksson är kommundirektör i Söderköpings kommun och hon beklagar situationen på Bergaskolan.
– Det är ännu sämre nu än vad det var innan sommaren och jag förstår verkligen att det är frustrerande för medarbetarna. Det är verkligen inte bra, säger Maria Fredriksson, kommundirektör i Söderköpings kommun.
Vem har då ytterst ansvar för det som händer, eller kanske inte händer på Bergaskolan?
– Jag är ytterst ansvarig i kommunen så jag har naturligtvis ett stort ansvar för att saker och ting har framdrift, säger Maria Fredriksson.
De politiska besluten i de här frågorna togs redan i april, men någon tidpunkt för när situation på Bergaskolan är löst kan hon i dagsläget inte ge. Hör mer om det i klippet nedan.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.