Norrköping – Samhall bemannar Cloettalager

Uppdaterad
Publicerad

En ny förpackningsavdelning vid Cloetta Fazers lager i Norrköping kommer att bemannas av 45 Samhallmedarbetare. Uppdraget för Samhall är att ansvara för bland annat säljfärdiga exponeringsenheter och specialförpackningar av godiset. Samhall i Norrköping har 480 medarbetare inom just bemanning.

En ny förpackningsavdelning vid Cloetta Fazers lager i Norrköping kommer att bemannas av 45 Samhallmedarbetare. Uppdraget för Samhall är att ansvara för bland annat säljfärdiga exponeringsenheter och specialförpackningar av godiset.

Samhall i Norrköping har 480 medarbetare inom just bemanning.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.