Vi berättade igår att priset för en bilbesiktning stigit med 50 procent medan övriga priser stigit med bara fem procent.
”Det är alltid likadant med avregleringar, priserna skjuter i höjden...man tycker att politikerna borde ha lärt sig efter misslyckande på misslyckande”, står det i en Facebookkommentar.
Han är inte ensam om den åsikten, men det finns också andra.
”Artikeln får det att låta betydligt värre än vad det egentligen är”, menar en mejlskrivare som undrar hur vi gjort när vi räknat på hur mycket priserna ökat.
– Uppgifterna kommer från Transportstyrelsens rapport Fordonsbesiktningsmarknaden 2016, svarar vår reporter Kjell Lundström.
Var är politikerna?
En mejlskrivare bifogar en gammal webbartikel från 2002. Där berättar P4 Kalmar om långa väntetider till bilprovningen. Han bifogar en annan bild från en bokningssida för bilbesiktningen idag. Den visar en mängd lediga tider.
Och tillgängligheten till bilbesiktning har ökat, det visar även Transportstyrelsens rapport.
En annan mejlfråga: ”Varför innehåller inte reportaget några kommenterar från de politiker som drev igenom privatiseringen och från besiktningsföretagen?”
Just de politikerna är inte med. Däremot lät vi två politiska motståndare mötas i en duell om frågan och den kan ni se här: Hetsig politisk duell om bilbesiktningen
Besikta eller besiktiga?
Slutligen tycker också någon att vi stavat fel. ”Det heter besiktiga. Inte besikta.”
Det kan man förstås tycka olika om. Språkrådet rekommenderar besikta eftersom det är kortare och hänger ihop med besiktning. I slutändan är det nog en smaksak.