– Jag har fått till mig att inte gå ut med någon information, svarar personalen som arbetar på skolan, när SVT Nyheter Öst ringer.
Hon hänvisar vidare till rektorer, som inte går att nå på grund av möten.
Enligt tips till SVT Nyheter råder irritation bland föräldrar som tvingas ta ledigt för att vara hemma med sina barn. Enligt tipsaren ska felet med den låga temperaturen dessutom varit känt sedan slutet av förra veckan.
På skolans blogg skriver man att undervisningen under skoltid ställs in för förskoleklass, åk 1 och åk 2. Dessutom meddelas att fritidshemmet endast har öppet för de elever vars föräldrar har en samhällsviktig tjänst.
Värmefläktar i klassrummen
Flera värmefläktar ska ha satts in i klassrummen, men värmen beräknas inte vara tillräcklig under onsdagen.
Senare på onsdagen uppgav rektorerna, via bloggen att skolan samt fritidsverksamheten kommer vara öppen som vanligt under torsdagen.
”Vi ser att vi kommer att landa i en temperatur som matchar riktlinjer från Arbetsmiljöverket och Folkhälsomyndigheten tills imorgon.”
SVT Nyheter Öst har sökt rektor och biträdande rektor utan resultat