Carl Larssons målning ”Karin skalar äpplen” Foto: arkivbild/SVT

Stulen Carl Larsson-målning säljs på auktion

Uppdaterad

Carl Larsson-målningen ”Karin skalar äpplen” som försvann från Norrköpings konstmuseum för mer än 30 år sedan, är nu till salu – på danska auktionshuset Bruun Rasmussen.

Carl Larssons akvarell skänktes till Norrköpings konstmuseum av Pehr Swartz 1920. Men så försvann tavlan spårlöst från konstmuseet under slutet av 80-talet.

Efter att ha varit borta under många år dök den plötsligt upp igen 2011, då hos en privat samlare som ville sälja den hos Bukowskis.

Norrköping

– Vi ser oss fortfarande som moraliskt rättmätiga ägare till målningen även om brottet är preskriberat och vi hoppas att vi får tillbaka den någon gång i framtiden, säger Helena Persson, chef för Norrköpings konstmuseum, i ett uttalande.

Utgångspriset hos den danska auktionsfirman är motsvarande drygt 700 000 svenska kronor och ska säljas på auktion tisdagen 26 november.

Carl Larsson

Carl Larsson, född 28 maj 1853, död 22 januari 1919.

Han var åren 1866–76 elev vid Konstakademien, därefter verksam i Frankrike 1877–78 och 1880–85 samt lärare vid Valands konstskola i Göteborg 1886–88 och 1891–93.

Han uppmärksammades tidigt för sina illustrationer till nordisk litteratur alltifrån H.C. Andersens ”Sagor och berättelser” (1877) till Topelius ”Fältskärns berättelser” (1883–84) och Rydbergs ”Singoalla” (1894). Hans eleganta och dekorativa men samtidigt kraftfulla linjeföring gör honom till en av Nordens främsta illustratörer under 1800-talets senare skede.

Inom måleriet inriktade sig Carl Larsson först på akademiska historiemålningar och symboliska motiv, men verklig framgång nådde han först genom sitt friluftsmåleri. År 1883 gifte sig Larsson med konstnären Karin Bergöö och den växande familjen kom att bli hans dominerande motivkrets.

Det största offentliga uppdraget var freskerna för Nationalmusei trapphall där Larsson i sex väggfält skildrat konstens utveckling i Sverige från Ehrenstrahl till Sergel (utförda 1896). Hans oljemålning Gustav Vasas intåg i Stockholm placerades 1908 i övre trapphallen, medan hans färgrika forntidsscen Midvinterblot refuserades av museet. Efter flera uppmärksammade turer på den internationella konstmarknaden på 1980-talet ställdes verket 1992 ut på Nationalmuseum, som 1997 slutligen köpte in det.

Hans postumt utgivna självbiografi, Jag (1931), ger bilden av en sammansatt personlighet, präglad av en svår barndom och av allvarligare spänningar än vad måleriets soliga yta lät ana.

Källa: Nationalencyklopedin

Norrköping

Mer i ämnet