–Tiggarna måste vara borta från Tullbron senaste klockan nio på onsdag morgon. Det som finns kvar under bron då kommer att kastas. Den informationen gav kommunen om idag på Stadsmissionens lunchservering.
När EU-migranterna kom ut från mötet var känslorna upprörda och ett 20-tal gick direkt till Socialkontoret för att ansöka om ekonomisk hjälp till en bussresa hem.
– Vi ska försöka informera dem under dagen via en tolk. Vi kommer också att sätta upp anslag på platsen, säger Jimmy Johansson, chef på Drift och underhåll i Linköpings kommun.
I flera månader har ett 30-tal EU-migranter sovit under Tullbron. Enligt kommunen har de sanitära problemen nu blivit allt för stora med kraftig nedskräpning, mänsklig avföring och ett ökat antal skadedjur.
– Kommunen har därtill ansvar som fastighetsägare för platsen under Tullbron och kan i dagsläget inte uppfylla de juridiska krav som ställs på tillsyn och renhållning, skriver man i ett uttalande.
Om en ny bosättning uppstår någon annanstans i stan kommer även den att tas bort.
– Linköpings kommun måste värna om alla kommuninvånares hälsa och välbefinnande och att våra offentliga platser är tillgängliga och trygga för alla, skriver kommunen.
I stället hänvisar man till att tiggarna kan söka akut hjälp på Socialkontoret och få ekonomisk hjälp till en hemresa.