– Den har troligtvis kört in i något annat innan den kört in i boden. Den har sedan kört av vägen, säger Torbjörn Krokström, inre befäl hos räddningstjänsten Syd.
De två personer som befinner sig i bilen ska vara vakna och talbara. Boden var inte heller skadad. Den kraftiga kollisionen beror istället på att personbilen först kolliderat med andra bilar.
– Det är även två andra bilar som är inblandade i olyckan, säger Torbjörn Krokström.
Vid halvfyratiden satt båda personerna fortfarande fast i bilen samtidigt som räddningstjänsten arbetade med att få ut dem.
– Vi har varit tvungna att klippa av taket för att få ut personerna, säger Torbjörn Krokström.
Efter att räddningstjänsten klippt loss bilens tak fördes båda med ambulans till sjukhus.
– Det är ett äldre par som satt på en restaurang i närheten som har råkat backa rakt in i utemöblerna. De har sedan kört in i några stillastående bilar för att sedan köra in i fiskeboden, säger SVT Nyheter Skånes reporter på plats Richard Lööf.
Det är ännu oklart vad som orsakat olyckan.
– Vi kommer utreda vad olyckan beror på. Det kan röra sig om sjukdomsfall eller någon annan anledning, säger Fredrik Bratt.
De två bilarna som blev påkörda har fått bärgas från platsen.