Bostadsmarknaden känner allt mer av coronapandemins påverkan Foto: TT

Bostadspriserna sjunker – och mest i Malmö

Uppdaterad
Publicerad

Nu slår coronapandemin mot bostadspriserna.

I april sjönk bostadsrättspriserna med en procent på riksnivå. Allra sämst är utvecklingen i Malmöområdet.

– Vi ser ett trendbrott, säger Per-Arne Sandegren, analyschef hos Svensk mäklarstatistik.

Svensk mäklarstatistiks siffror för april kan tyckas peka på en väldigt mild nedgång med tanke på de ekonomiska konsekvenserna av covid 19-utvecklingen. Per-Arne Sandegren påpekar dock att nedgången ska sättas i förhållande till utvecklingen de senaste åren.

– Under 2018 hade vi en avvaktande marknad och sedan 2019 har det gått stadigt uppåt så det här är ett tydligt trendbrott, säger han till TT.

Samma utveckling som i riket – minus 1 procent på månadsbasis – märks nu även i Stockholmsområdet. Lite mer överraskande är då att nedgången är mera markant, minus 2 procent, i Malmöområdet. Brukligt är annars att just på Stockholmsmarknaden syns kraftigare förändringar.

Malmö ökade mest

– En förklaring kan vara att under den uppåtgående rörelsen under 2019 var Malmö det område som ökade allra mest, säger Per-Arne Sandegren.

På villamarknaden märks däremot inte samma utveckling utan i stället stigande priser på såväl riksnivå som i Göteborg. Detta har dock en naturlig förklaring enligt Per-Arne Sandegren:

– Vid konjunktursvängningar är det nästan alltid samma mönster som följer. Det är alltid på bostadsrättssidan som förändring inleds och på villasidan blir det heller inte lika stora slag, det vill säga om bostadsrättspriserna går upp eller ned tio procent så är det kanske fem procents förändring för villamarknaden.

Fler sålda bostäder

Mer överraskande är då att trots utvecklingen med corona såldes det fler bostäder under april än under samma period såväl 2019 som 2018. Totalt 14 100 sålda bostäder betyder en uppgång på fyra procent på årsbasis.

Säljarna får alltså fortfarande sina objekt sålda och antalet avslut har inte minskat betänkligt – än så länge i alla fall.

Den fortsatta utvecklingen hänger nu helt på hur länge coronapandemin och restriktionerna håller i sig men framför allt förändringarna av det allmänna konjunkturläget, enligt bedömare.

– Bland alla parametrar som styr bostadsmarknaden med exempelvis amorteringskrav, reavinstbeskattningar är konjunkturen alltid överordnad och styr bostadsmarknaden. Det man kan säga är att det vore orimligt att tro att en kraftig omsvängning som alla nu talar om inte skulle påverka bostadsmarknaden, säger Sandegren.

Prisstatistik

Bostadsrätter;1 mån;3 mån;12 mån;Medelpris (kr/kvm);

Riket;– 1%;0%;7%;37 810;

Centrala Stockholm;– 1%;1%;8%;89 437;

Storstockholm;– 1%;1%;8%;56 743;

Centrala Göteborg;0%;1%;4%;60 724;

Storgöteborg;– 1%;0%;5%;44 998;

Centrala Malmö;– 2%;– 1%;4%;31 896;

Stormalmö;– 2%;– 1%;5%;29 719;

Villor;1 mån;3 mån;12 mån;Medelpris;

Riket;1%;2%;5%;3 353 000;

Storstockholm;0%;2%;4%;6 032 000;

Storgöteborg;1%;0%;3%;4 671 000;

Stormalmö;0%;1%;5%;4 072 000;

Fritidshus;12 mån;Medelpris;TD;TD;

Riket;7%;1 779 000;TD;TD;

Källa: Svensk mäklarstatistik/TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.