De danska politikerna vill stimulera turism och annan näringsverksamhet på Bornholm. De har därför beslutat att det rederi som kan erbjuda störst sänkning av biljettpriserna för passagere skulle få det kontraktet. Mols-Linien vann upphandlingen och företagets vd lovar att det ska bli ”markant billigare att åka till Bornholm”
– Det är ett starkt fundament för att skapa ökad trafik, att locka fler besökare och stärka ekonomin på Bronholm, säger Søren Jespersen, vd på Mols-Linien.
Det kommer att bli två snabbfärjor mellan Ystad och Rönne och en ny godsfärja mellan Köge och Rönne.
Kontraktet gäller i tio år från 1 september 2018 med möjlighet till förlängning. Idag körs trafiken av redieriet Færgen.