En person omkom efter en singelolycka söder om Genarp. Foto: Mikael Nilsson

En person död efter trafikolycka utanför Genarp

Uppdaterad
Publicerad

En man i 50-årsåldern omkom under torsdagsmorgonen efter en trafikolycka söder om Genarp. Vägen spärrades av och bilen bärgades från platsen.

Olyckan skedde vid åttatiden på väg 797 söder om Genarp och enligt polisen var endast ett fordon inblandat.

– När vi kom till platsen spärrades vägen av och personen i bilen fördes till sjukhus, säger Katarina Rusin, presstalesperson på polisen.

En person omkom

Vid lunchtid bekräftade polisen att personen i bilen omkommit. Bilen var kraftigt demolerad och fick bärgas från platsen.

Det är ännu oklart vad som orsakade olyckan.

– Det är något vi tittar på, men det är för tidigt att säga, säger Katarina Rusin.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.