Fick för låg hittelön – JO-anmäler

Publicerad

Polisen i Skåne har JO-anmälts. Anledning: en person anser att han fick för lite hittelön för en cykel.

Mannen lämnade in en stulen cykel som han hittat till polisen. När den riktiga ägaren hämtat cykeln uppmanades mannen att komma till polisen och få sin hittelön: 40 kronor.

Det är alldeles för lite anser mannen och JO-anmäler polisen. I sin inlaga skriver han att en skälig hittelön ligger på runt tio procent av värdet. Cykeln var nästan ny och värd runt 5 000 kronor. Alltså borde han fått 500.

– Att överlåta till upphittaren att själv driva process mot ägaren kring dess äkta markandsvärde anser jag inte vara förenligt med god myndighetsutövning, skriver mannen till JO.

Han anser att den låga hittelönen på sikt riskerar att försvåra för polisen att klara upp brott.

– Många med mig kommer att låta cyklar ligga kvar i diket istället för att lämna in dem om uppskattningen som hittelönen innebär inte är större än så här.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.