Före detta hög chef i Ludvika åtalas för flera sexbrott mot barn – greps i Malmö

Publicerad

En man i 60-årsåldern åtalas för ett flertal sexbrott, bland annat våldtäkt, mot barn på flera platser i landet.

Mannen nekar till brott och menar att han inte kan få erektion, men det tror åklagaren inte på.

Mannen greps förra sommaren i Malmö efter misstankar att han våldtagit ett barn på ett hotell i stan. I samband med utredningen fick polisen kontakt med fler barn på andra platser som också blivit utsatta.

Lång rad brott

Nu åtalas mannen för våldtäkt mot barn, flera fall av förberedelse för våldtäkt och grovt sexuellt ofredande mot barn. Han är också misstänkt för utnyttjande av barn för sexuell posering, barnpornografibrott och för att ha tagit kontakt för att träffa barn i sexuellt syfte.

Sexchattade på Snapchat

Det här åtalet rör fyra barn som samtliga var i 13-14-årsåldern när brotten ska ha ägt rum. För att komma i kontakt med barn skapade mannen en Snapchatprofil där han sexchattade med barnen och försökte få dem att träffa honom för sex.

Mannen har tidigare jobbat som som högt uppsatt kommunal chef i Ludvika. Brottsoffren kommer från Uppsala, Västerås och Malmö.

Så här rapporterade SVT Nyheter Dalarna om när misstankarna blev kända:

En delad bild som visar två sektioner. Den vänstra sektionen visar en person som sitter vid en dator och blickar ner mot skärmen där bilder syns. Den högra sektionen visar SVT:s reporter Henrik Kilefors.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör SVT:s reporter berätta om misstankarna mot den tidigare kommunala toppchefen från Ludvika. Foto: Frans Huhta Karlsson/SVT, Henrik Kilefors/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.