Forskaren: Därför går färre unga på nattklubb
Minskad alkoholkonsumtion, dejtingappar och en oro för framtiden. Det är några av anledningarna till att unga inte går på nattklubb i samma utsträckning som tidigare, menar Sébastien Tutenges, docent på Lunds universitet som forskar om nattliv.
– De tänker mer på deras hälsa och framtid. Samt bekymrar sig för klimatförändringar och krig, säger han.
Enligt Sébastien Tutenges syns en minskning i viljan att gå på nattklubb i flera länder i Europa och framförallt i Norden. Han menar att utvecklingen började redan innan pandemin.
– Vi ser en nedstängning av ganska många nattklubbar i Sverige, och vissa städer har inte kvar nattklubbar mer.
Selma, 20 år: ”Jättesynd”
Sedan i våras finns det inte en renodlad nattklubb kvar i hela Blekinge, något som Blekinge Läns Tidning var först med att rapportera om.
– Mina föräldrar pratar om att de hade jättemånga ställen att gå på, medans vi inte har någonstans att gå. Det är jättesynd, säger tjugoåriga Selma Alm i Karlskrona.
”Har haft fest i alla tider”
Sébastien Tutenges säger att ungdomar som inte går på nattklubb riskerar att gå miste om kollektiv upprymdhet och en känsla av samhörighet.
– På ett sätt är det jättebra att ungdomar dricker mindre, samtidigt är det viktigt att säga att människor har behov av fest. I alla kulturer och alla tider har vi haft fest, musik och dans, säger han.
Färre anordnar dans
Att klubbandet minskar bekräftas av antalet beviljade danstillstånd i Sverige. År 2017 utfärdade polisen 1 552 sådana tillstånd, men efter pandemin har dansen på restauranger och nattklubbar inte riktigt återhämtat sig.
Sedan 1 juli 2023 behöver inte längre restauranger och nattklubbar tillstånd för att anordna danstillställningar. Däremot ska det anmälas till polisen, och fram till den sista augusti i år hade 773 tillstånd beviljats.
Beviljade danstillstånd över landet
2013: 715 stycken.
2014: 893 stycken.
2015: 1 450 stycken.
2016: 1 483 stycken.
2017: 1 552 stycken.
2018: 1 467 stycken.
2019: 1 282 stycken.
2020: 764 stycken.
2021: 681 stycken.
2022: 1 247 stycken.
2023: 1 123 stycken (653 före 30 juni 2023 och 470 anmälda till polisen efter 1 juli 2023).
2024: 862 stycken anmälda till polisen (fram till 30 september).
Artikeln har uppdaterats med siffror för september efter publicering.
Källa: Polismyndigheten
Chatt: Hur ser nattlivet ut i din stad?
Det levande nattlivet har minskat på de allra flesta håll i Sverige – och i många orter och kommuner har klubbarna stängt igen helt. Nu undrar vi hur det är att festa där du bor? Finns det några nattklubbar kvar? Och hur såg det ut förr? Dela med dig i chatten nedan!
Don Pedro • Det är ju skitkul att dansa till bra musik! Jättebra träning, och nu för tiden är det ingen som röker cigaretter på klubbarna. Det var ett stort problem på 80- och 90-talet, när jag var mest ute. Allt stank av rök. Men kul var det!
Jag har aldrig varit berusad, så jag kom alltid hem utan problem . Kunde köra bil om jag ville. Blev hög av musiken och dansen istället. Fest behöver inte vara lika med alkohol!
Eve • Nattklubbar är för mig synonymt med större städer och Ibiza. I mindre orter träffas man på pizzerior. Så har det alltid varit, från 1980-talet till 2020-talet.
Marielle • Jag tror många unga är så djupt fast vid sina telefoner, appar och sociala medier att de inte hinner med att leva på riktigt. Nej fram för att logga ut och njuta av livet.
Daniel • Det har mycket att göra med priserna då allt har blivit dyrt. Dyrt inträdde, dyr öl och sedan medioker musik.
Nej, krökar hellre hemma.
Anneli • Hemma tillsammans med människor jag tycker om o litar på,gott att dricka äta o bara myyyyyysssa ,Det är riktigt festligt
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.