Helsingborg – Ny hymn ska hjälpa HIF i cupsemin

Uppdaterad
Publicerad

Spelarna i Helsingborgs IF har fått en ny hymn att marschera in på planen till.

Den heter ”På gator röda och blå” och ska förhoppningsvis inspirera laget när de på onsdagen möter IFK Göteborg i svenska cupens semifinal.

Låten är skriven av gymnasieläraren Björn Helgesson. Den snappades upp av supportrarna, som lyckades övertala klubbledningen att göra den till ny officiell HIF-hymn.

”På gator röda och blå” är en ballad om känslorna inför staden och laget. Nostalgi är en av huvudingredienserna.

– Nostalgi är något som vi alla bär inom oss. Jag tror att man kan koppla sitt eget liv till låten oavsett om man är gammal eller ung, säger Björn Helgesson till Sydnytt.

Låten uppskattas också av spelarna, som fått en ny låt att höra i spelargången innan match.

– Det är helt klart en bra låt som sätter sig. Det viktigaste för oss är att fansen känner associationen till HIF, säger mittfältaren Christoffer Andersson till Sydnytt.

I söndags var det äntligen premiär för Björns låt, men hemmamatchen mot Brommapojkarna slutade med 0-1-förlust – en mardrömsstart för hymnen.

– Det var blandade känslor. Underbart med inmarschen och stödet från supportrarna, men sen förlorade vi, säger Björn Helgesson.

Efter förlusten mot bottenlaget BP är guldchansen så gott som borta för HIF, därför blir onsdagens cupsemifinal mot IFK Göteborg en chans till revansch.

”På gator röda och blå”

Där är stigen du trampade upp

Somrarna för längesen

Där är kullen stans högsta topp

Där nedanför står din bästa vän

Där är ståplats där du stod med din pappa, där är din första fotboll som du aldrig skulle tappa

Där är grusplanen där allting rullade snett, det här är den vackraste staden du sett

Kom så målar vi stan röd och blå

Hoppa upp på min cykel som när vi var små, för det är kärlek ikväll syster och bror

Det är bultande hjärtan och slitna skor, och när strålkastaren slocknat så ska vi gå, gå, gå

På gator röda och blå

Där är skolgården du släpa dig över

Där du duckade för hårda ord

Den röda tröjan är allt du behöver

Du somnade med den på ditt nattduksbord

Varje match varje mål varje seger, är ström i ditt hjärta och du känner att du lever

Allt i balans så rakt och rätt, det här är den vackraste fotbollsplan du sett

Kom så målar vi stan röd och blå

Hoppa upp på min cykel som när vi var små, för det är kärlek ikväll syster och bror

Det är bultande hjärtan och slitna skor, och när strålkastaren slocknat så ska vi gå, gå, gå

På gator röda och blå

Så låt det rulla ifrån Söder upp till Norrebro, låt det eka ut till stadsbussarnas slutstation

Jag viskar det i örat på min sovande son, Glöm aldrig bort var du kommer ifrån

Glöm aldrig bort all glädje och all sorg, sorg, sorg, glöm aldrig rött och blått och Helsingborg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.