Ingelstad kalkon stänger butiker

Uppdaterad
Publicerad

Ingelstad kalkon i Tomelilla stänger fyra av sina nio butiker runtom i landet. Orsaken är att butikerna länge dragits med stora förluster.

– Ingelstad Kalkon har gått med betydande förluster de tre senaste åren och sedan en tid tillbaka gör vi en omfattande genomgång för att minska våra kostnader inom alla delar av företaget, säger Ingelstad Kalkons VD Peter Andersson.

De butiker som kommer att läggas ner är Västra hamnen i Malmö, Drottninggatan i Helsingborg, Västra Frölunda och butiken i Söderhallarna i Stockholm.

Kvar blir en butik i vardera Stockholm, Göteborg, Malmö och Lund samt gårdsbutiken i Brukstorp på Österlen.

Peter Andersson vill idag inte säga till Sydnytt hur många ur personalen som berörs av stängningarna, utan uppger att MBL-förhandlingar ska starta omgående.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.