Kedjeman till attack vid Nobeltorget i Malmö

Uppdaterad
Publicerad

En man i 20-årsåldern betedde sig hotfullt och svingade en kedja mot personer i centrala Malmö under lördagseftermiddagen. Mannen omhändertogs av polis samtidigt som två personer kontrollerades av ambulanspersonal.

Vid 13-tiden fick polisen in samtal från allmänheten om en man som betedde sig hotfullt och utåtagerande. När polisen anlände till Nobeltorget var stämningen upprörd, men patrullerna lyckades omhänderta mannen och han är nu frihetsberövad.

– Vi var bra bemannade och kunde snabbt få kontroll över situationen, säger Sara Andersson på polisens ledningscentral.

Polisen meddelar att två personer kontrollerades av ambulanspersonal på plats men behövde aldrig följa med till sjukhus.

– Någon form av anmälan kommer att skrivas. Möjligen kommer det rubriceras som misshandel, säger Sara Andersson.

Och mycket riktigt. Polisen bekräftar att en anmälan om misshandel är upprättad och att man även skriver en om försök till våld mot tjänsteman. Detta efter att den misstänkte mannen försvårade polisingripandet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.