Kristianstad – 175 jobb bort när Kronfågel lägger ner

Uppdaterad
Publicerad

Sveriges största fågelslakteri, Kronfågels anläggning i Kristianstad ska läggas ner. Beskedet kom idag och samtliga, drygt 170 anställda kommer att varslas om uppsägning.

Verksamheten i Kristinanstad ska vara avvecklad inom de närmsta två åren och produktionen ska flyttas till en modernare anläggning som finns i orten Valla, mitt emellan Katrineholm och Flen i Södermanland.

– Det är jättetråkigt, jag har jobbat här i många år säger Irene Olsson, Livsmedelsarbetare på Lantmännen Kronfågel.

– Vi fick veta detta klockan ett idag och det är tråkigt, säger Åsa Olsson, Livsmedelsarbetare på Lantmännen Kronfågel.

Lantmännen Kronfågel har under många år kämpat i hård konkurrens och i motvind.

– Vi måste säkra vår framtida lönsamhet och flyttar därför produktionen. Vi behöver ha ett enda produktionsställe bland annat för att möta den hårda konkurrensen av importerad kyckling, säger Jenny Fridh, informationschef Lantmännen Kronfågel.

– Vi hade tyckt att det hade varit bättre att ha produktionen här, men de har ju en nyare och moderna anläggning i Valla än vad vi har, säger Görgen Kier, klubbordförande Svenska Livsmedelsarbetareförbundet.

På anläggningen i Valla kommer det att skapas 105 nya arbetstillfällen som företaget kommer att uppmana anställda i Kristianstad att söka.

– Jag kommer inte att flytta dit, säger Irene Olsson, livsmedelsarbetare.

– Jag kommer inte heller att flytta till Valla, säger Åsa Olsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.