Brottsmisstankarna mot de sex männen och två kvinnorna gäller narkotikabrott, vapenbrott och förberedelse till grovt rån. I lokalen på Fortunavägen i Malmös utkant hittades ett skjutvapen, förmodad tårgasspray, en mindre mängd misstänkt narkotika samt utrustning som kan användas vid så kallad skimning.
Polisen slog till mot lokalen sedan en person som var på väg att köra därifrån stoppats och visat sig vara narkotikapåverkad. Han hade även fem gram vitt pulver på sig, som misstänks vara narkotika.
Husrannsakan pågick i flera timmar och genomfördes av den skånska länskriminalen i samarbete med piketpolis. Tillslaget var ett led i en polissatsning mot gängkriminalitet. X-team Sverige är anhängare till det kriminella mc-gänget Bandidos.