Trots upprepade klagomål har det eviga skällandet fortsatt.
Lena är granne och bor precis ovanför hunddagiset Lodjuret. Varje morgon klockan tjugo i sju vaknar hon av hundskallen, som sedan pågår resten av dagen.
– Jag kan inte vistas i min bostad dagtid, men blir nervös av skällandet. Jag får spendera dagarna på biblioteket istället, säger Lena till Sydnytt.
En trappa ner har Sadri Necip sin frisörsalong – efter upprepade klagomål har han fått hunddagiset att isolera väggen. Ändå hörs skallen.
– Det påverkar både mig och mina kunder. Om det inte får en lösning måste jag flytta salongen, säger han till Sydnytt.
För drygt 2000 kronor i månaden får Pysen, Boris, Maggie och de andra hundarna vara på dagiset. När Sydnytt hälsar på ser de ut att trivas även om det förstås låter en del.
– Vi är hemskt ledsna över att vi stör grannarna, men vi har gjort allt som MKB begärt. Vi har isolerat både väggar och tak, säger Anne Louise Kemdal, ägare till Lodjuret.
På MKB menar avvaktar man nu miljöförvaltningens utredning. Först därefter kan man gå vidare.
De första ljudmätningarna som gjordes visade att bullret var för högt. Nu ska det snart göras nya mätningar, men inget tyder på att problemen kommer att försvinna för Lena, Sadri och de andra grannarna.