Larmet kom in strax före 13.30 om att en Cessna 150 blivit stående mitt på landningsbanan.
Övade landning
– Planet övade landning och bröt noshjulet när det kom i kontakt med marken. Det blev även skador på propellern men ingen människa skadades, säger Lars Nilsson, flygräddningsledare på Sjö- och flygräddningscentralen.
Inledningsvis trodde flygplatsens räddningstjänst att det rörde sig om ett fel på motorn. När det stod klart att det var skador på planet, klassades händelsen som ett haveri.
– Därför kunde man inte flytta planet, eftersom skadorna först måste dokumenteras, fortsätter Lars Nilsson.
Fick dirigeras om
Detta medförde att inga plan kunde landa på Sturup, utan fick dirigeras om till Kastrup i Köpenhamn. Det rör sig om två större passagerarplan.
– Ytterligare plan befinner sig just nu i vänteläge i luften. Vi räknar med att kunna bärga det havererade privatplanet, så att man kan landa i Malmö igen vid 14.30, säger Åsa Öhman, pressansvarig på Swedavia.