Utställningen med Hilma af Klints verk är en väldigt stor satsning för Modernas Malmöfilial och arbetet har pågått under lång tid. Planerad invigning var 4 april. Men nu blir den inte av. Coronaviruset gör att Moderna museet i både Stockholm och Malmö stänger och öppnar tidigast igen 14 april. Då hoppas man kunna slå upp portarna igen, men det är inte säkert. Allt beror på coronasmittan.
– Att ha ett öppet museum i en tid när vi uppmanas att stanna hemma är inte förenligt med varandra, säger Gitte Ørskou, överintendent på Moderna museet.
Digital plats för konst
Hon menar dock att i dessa tider av oro så har konsten och museerna en viktig roll.
– Vi ser dock konsten som en plats för att hämta perspektiv och förtröstan och Moderna museet kommer att fortsätta utveckla sig som en digital plats där vi kan förmedla konsten på olika sätt.