Foto: Bertil Ericson/TT

Operationsskruv sattes i ischiasnerven

Uppdaterad
Publicerad

I elva månader gick en kvinna med svåra smärtor från en skruv som hamnat i ischiasnerven vid en operation. Nu kritiseras de opererande läkarna i Lund av Inspektionen för vård och omsorg.

Det var efter en ridolycka i maj 2011 som den 36-åriga kvinnan från Staffanstorp kom in till akuten på SUS i Lund med en bäckenfraktur. Två skruvar sattes in och efter två veckor på sjukhus skrevs kvinnan ut trots svåra smärtor över bäckenet, i vänster fot och i höger knä.

Remitterades till specialist

Kvinnan började med sjukgymnastik med smärtorna försvann inte. Flera undersökningar gjordes, till slut med magnetröntgen eftersom man misstänkte att ischiasnerven skadats vid operationen. Kvinnan remitterades till en ortoped i Ängelholm, som specialiserat sig på bäckenfrakturer och som kunde konstatera att så var fallet.

Operationen fick avbrytas

Då kom nästa käpp i hjulen: När skruvarna skulle tas bort visade det sig att läkarna i Ängelholm fått fel information från Lund om vilken typ av skruv som använts. Operationen fick avbrytas eftersom man inte haft de rätta instrumenten. I maj 2012 gjordes ett nytt försök att operera och man kunde då ta bort skruvarna. Patienten blev därefter successivt bättre.

Inte uppfyllt kraven på god vård

De opererande läkarna i Lund kritiseras nu av Inspektionen för vård och omsorg. Trots att patienten fick svåra smärtor efter den första operationen och låg på sjukhus i två veckor, var det ingen av de opererande läkarna som utredde orsaken till smärtan. Istället höjdes dosen av smärtstillande.

IVO bedömer att ansvariga läkare i detta avseende inte uppfyllt kraven på en god vård.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.