Förskolan har nu stängts tillfälligt och barnen har istället flyttats till Professorns förskola vid Eriksfältsgatan.
– Halterna i marken är så höga att samtliga överskrider naturvårdsverkets generella riktvärde för känslig markanvändning, konstaterar miljöinspektör Beatriz Gomez Leal i sin skrivelse.
Ämnet tros komma från fogar
– Vi avvaktar nu en fördjupad undersökning för att få veta mer. Och vilka åtgärder som ska vidtas, säger Elsa Mattia, utbildningschef på förskoleförvaltningen, till Skånska Dagbladet.
Ämnet har troligtvis kommit från fogar i byggnaden. Miljögiftet förekommer på olika ställen i marken och längs med delar av fasaden, men särskilt i närheten av fönster och dörrar.
En utredning görs nu för att ta reda på mer om omfattningen, vilka åtgärder som måste vidtas och när barnen kan flytta tillbaka igen.