Den uteblivna försäljningen var ”en oförlåtlig miss”. Det menar oppositionen – som tror att det nu kan bli svårt att hitta en långsiktig lösning för den nergångna semesterpärlan.
– Ännu ett exempel på hur Ronnebys kommunledning backar in i framtiden, suckar moderaternas gruppledare Roger Fredriksson.
I väntan på en permanent lösning av hur anläggningen ska drivas, får Ronneby kommun nu själv bekosta en nödtorftig renovering – allt för att få ön i skick inför årets besökssäsong.
Ett gäng inhyrda hantverkare går just nu nu över byggnaderna, framför allt restaurangen och Karöns stugby. Båda har fått tillfälliga arrendatorer i sommar.
– Men ingenting är sagt om vem som fortsättningsvis ska stå för arrendet, betonar kommunalrådet JanAnders Palmqvist (s). De frågorna får vi återkomma till i höst.
Anders Althins avvisade förslag gick ut på en omfattande renovering av öns byggnader, kompletterad med nybyggnation av bland annat ett kallbadhus och en stor konferensanläggning.
Moderaternas Roger Fredriksson tror nu att det kan bli svårt att hitta någon som långsiktigt vill driva och utveckla anläggningarna.
– Jag är rädd att kommunens förtroende är alltför skadat efter debaclet med Althin, då socialdemokratin först drog ärendet i långbänk och sedan backade ur.
Den beskrivningen tillbakavisas av JanAnders Palmqvist.
– Det var aldrig tal om några förhandlingar i egentlig mening med Althin. Han ville köpa ön, men vi ville inte sälja. Därmed föll förslaget, säger Palmqvist.