Ronald Kröger, professor i funktionell zoologi vid Lunds universitet har tillsammans med ett forskarteam filmat den lysande mulen med hjälp av en värmekamera. Kröger slår fast att ett stort blodflöde till renens mule hjälper renen att hålla sig varm i vinterkylan, vilket behövs när djuret bökar efter mat i snön.
Men alla djur fungerar inte på samma sätt. Forskarna frågar sig varför hundarnas nosar inte är anpassade på samma sätt och därför ska en ny forskargrupp utreda ämnet. Nos-gruppen ska studera hur däggdjur skaffar sig information med hjälp av nosen.
Hur kom du på idén till den här nos-studien?
– Min hund nosade på min hand med sin kalla nos. Då föddes tanken i mitt huvud, hur hänger det ihop? Det är ju ganska slående att renar har varma mular och hundar har kalla nosar, säger Ronald Kröger.
Finns det några paralleller till oss människor?
– Egentligen inte. Vi tillhör en djurgrupp som har avskaffat den har funktionen med nosen. Vi är undantaget.
Här kan du se klippet på den lysande mulen fångad med värmekamera.