Skanör – Restaurang Badhytten totalförstörd i brand

Uppdaterad
Publicerad

Restaurang Badhytten i skånska Skanör är på väg att brinna ner. Sex räddningstjänster med ett femtiotal brandmän har arbetat med släckningsarbetet under natten, men nu står det klart att byggnaden kommer att bli totalförstörd.

Larmet om branden kom till polisen via SOS Alarm en kvart före midnatt. Branden ska ha startat i ett soprum och sedan spridit sig till restaurangen.

– Det finns ingen naturlig anledning till att det skulle börja brinna mitt i natten säger räddningsledare Per Bonnesen till Sydnytt.

Det bedömdes inte vara risk för att elden skulle sprida sig till fler byggnader, men släckningsarbetet beräknas hålla på hela dagen.

Sedan tidigare finns planer på att riva och ersätta restaurangen med en ny, större restaurang. Något datum för byggstart har dock ännu inte presenterats.

Detta är den tredje stora branden i Vellinge kommun de senaste åren. Restaurang Strandbaden brann ner 2006 och 2007 brann Tornhuset ned, då gymnasium, vårdcentral och folktandvård förstördes.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.