Foto: SVT

Socialchefen ser allvarligt på barnens anmälningar

Uppdaterad
Publicerad

Enligt Höörs kommun har det aldrig tidigare förekommit så många anmälningar om ett och samma asylboende som mot Frostavallen i Höör.

Som SVT rapporterat tidigare har 20 barn anmält hemmet för missförhållanden.

– Sådana här uppgifter tar vi allvarligt på. Vi är i färd med att titta på det här, säger Höörs biträdande socialchef Ewa Näslund, till SVT Nyheter Skåne.

Enligt några av barnen på boendet ska personal ha hotat barnen med att de ska deporteras tillbaka till sina hemländer och att man ska rapportera negativt om dem till Migrationsverket.

Misstror socialtjänsten

– Skulle det förekomma, så är det naturligtvis inte okej. Varken socialtjänsten eller våra boenden får lov att lämna några uppgifter till Migrationsverket om de inte explicit ber om en särskild uppgift, säger Ewa Näslund.

Ett problem har varit att barnen inte har haft förtroende för socialtjänsten. Det visade sig när de gick till Migrationsverket istället för sina respektive socialsekreterare.

– Alla pojkarna befinner sig i en asylprocess som är jättejobbig. Men naturligtvis ska man få stöd i förhållande till hur man mår, säger Ewa Näslund.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.