Foto: Johan Dernelius

Influensavaccin ges i bilen – minskar smittorisken

Uppdaterad
Publicerad

Idag startar vaccinationen mot årets säsongsinfluensa. I Eslöv provar man ett nytt och coronasäkert sätt utomhus. Det är bara att köra till vårdcentralen Tåbelund, öppna bildörren, fylla i en hälsodeklaration och sedan kommer en sköterska med sprutan.

Det är första gången som vårdcentralen Tåbelund erbjuder så kallad ”drive through”. Alla som är över 65 år eller i en riskgrupp är välkomna från och med den här veckan. De kan komma till fots, med bil eller cykel.

– Vi hoppas vi ska ska kunna genomföra årets influensavaccineringar på ett säkert sätt, säger Karin Ekelund, verksamhetschef på Tåbelund vårdcentral.

Hon räknar med att många kommer att uppskatta att de slipper vänta på sin tur inomhus på vårdcentralen.

Olika coronasäkra sätt

Andra vårdcentralen i Skåne väljer att enbart ha bokade tider eller speciella ”slottider” då endast patienter som ska få en influensaspruta får vistas i lokalerna. Det kan vara på helger eller på kvällarna.

– Vi brukar ha drop-in men det har vi inte i år, säger Kajsa Köllerfors, verksamhetschef på Brahehälsan i Eslöv.

Hon tror att det blir fler än vanligt som vaccinerar sig mot influensan i år. De som vill kan även vaccinera sig mot lunginflammation.

– Vi kommer även att åka ut till byarna och vaccinera de som inte kan eller vill åka till vårdcentralen här i Eslöv, säger Kajsa Köllerfors.

Många ville vaccinera sig under tisdagskvällen. Foto: Karin Ekelund

Grupper som rekommenderas vaccination:

  • Personer över 65 års ålder
  • Gravida efter graviditetsvecka 16
  • Vuxna och barn från 6 månader med följande sjukdomar eller tillstånd: – kronisk hjärtsjukdom – kronisk lungsjukdom, såsom KOL och svår astma – andra tillstånd som leder till nedsatt lungfunktion eller försämrad hostkraft och sekretstagnation (till exempel extrem fetma, neuromuskulära sjukdomar eller flerfunktionshinder). – kronisk lever- eller njursvikt – diabetes mellitus – tillstånd som innebär kraftigt nedsatt immunförsvar på grund av sjukdom eller behandling
  • Hushållskontakter samt sjukvårdspersonal som arbetar nära personer med kraftigt nedsatt immunförsvar.
  • All annan personal inom vård och omsorg som arbetar nära patienter och omsorgstagare med ökad risk för allvarlig influensa, exempelvis på särskilda boenden och inom hemtjänst.

Den som inte hör till någon av grupperna ovan, men vill undvika att få säsongsinfluensa, kan också vaccinera sig efter 1 december 2020.

Källa: Folkhälsomyndigheten

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.