Foto: Niclas Wimmerberg

20 miljoner till Trollskogen

Publicerad

Naturvårdsverket satsar över 20 miljoner kronor på ett nytt naturum Trollskogen på Ölands nordöstra udde.

Utställningen i naturum Trollskogen är idag inhyst i små slitna skogshuggarkojor. Tillgängligheten är dålig och det saknas toaletter, personalutrymmen m m.. I detta arbete ska också en ny basutställning tas fram. 

Målsättningen för naturum Trollskogen är att locka allmänheten till ett ökat naturintresse genom att skapa ett attraktivt besöksmål och ett centrum för naturintresserade på norra Öland.

65 000 besökare

Målgrupperna är barnfamiljer, svenska och utländska sommarturister, friluftsintresserade, lokalbefolkningen samt skolklasser. Naturum Trollskogen har cirka 65 000 besökare varje år.

Det är Länsstyrelsen i Kalmar län som förvaltar naturum Trollskogen och driver förnyelsearbetet. Många av Sveriges mest framstående arkitektkontor finns med bland de 20 som anmält intresse för att delta i en arkitekttävling om utformning av anläggningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.