Sammanlagt fyra män och en 40-årig kvinna är inblandade i händelsen som inträffade i Moheda under natten till torsdagen.
– Det var en tillställning med alkohol inblandat som till slut spårade ur. En 39-årig man gav sig på en 40-årig kvinna i mannens hem, därefter ska flera personer kommit till platsen och en konfrontation uppstod, säger Sofie Särbring som är jourhavande förundersökningsledare vid polisen i Växjö.
Kvinnan samt det andra sällskapet lämnade fastigheten i en bil. Men då sprang 39-åringen efter med en kniv som han kastade mot fordonet.
– Polisen larmades och vi kunde gripa mannen i hans bostad, vi har inte kunnat höra honom ännu utan väntar på att han ska nyktra till, säger Sofie Särbring.
Mannen är nu anmäld misstänkt för olaga hot, misshandel och skadegörelse. Men enligt polisen har även en motanmälning gjorts av 39-åringen.
– Efter förhör så inväntar vi besked från åklagaren om mannen ska anhållas eller inte, säger Sofie Särbring.