En av de smittade gårdarna ligger utanför nuvarande spärrområde, vilket gör att Jordbruksverket under onsdagen bestämde sig för att utöka spärrområdet. Enligt verkets hemsida kommer kartor på dess hemsida att uppdateras så fort exakta gränser har fastställts för det nya området.
För en komplett lista över områden som ingår i spärrområdet och kommuner som ligger i det större restriktionsområdet hänvisas till Jordbruksverkets hemsida.
Fakta om blåtunga
Virussjukdomen blåtunga drabbar idisslare. Fallen hittills i Sverige gäller kor och får, men även rådjur, hjortar och älgar kan smittas.
Får blir i allmänhet mer allvarligt sjuka än kor. Erfarenheter från andra länder visar att hjortar kan smittas utan att visa sjukdomstecken.
Älgen finns inte i något av de länder som hittills haft sjukdomen. Erfarenheter från Sverige kan komma att visa hur känslig älgen är för blåtunga.
Aktuellt smittläge bland tamboskap är 22 smittade djur, därav 15 nötkreatur och 7 får.
Djur med konstaterad smitta avlivas, resten av djuren i besättningen vaccineras och behandlas med insektsmedel.
SVA och Jordbruksverket (TT)