Regionkontor för kulturella utbyten till Ljungby

Publicerad

Ljungby ska bli bas för södra Sveriges migrationsforskning. Svenska Migrationscentret kommer att placera ett av sina sex regionkontor i Ljungby.

– En anledning är säkert vårt läge geografiskt här i södra Sverige, säger kommunstyrelsens ordförande Ann-Charlotte Wiesel, i ett pressmeddelande.

Svenska Migrationscentret är ett nationellt institut som ägnar sig åt kulturella utbyten forskning i migration. Just nu håller de på med arbetet att öppna sex regionala kontor i landet, där ett av dem är planerat att hamna i Ljungby.

– Det här är jätteroligt och kommer att sätta Ljungby på kartan, säger Ann-Charlotte Wiesel, i pressmeddelandet.

Svenska Migrationscentret samarbetar med arbetsförmedlingen och erbjuder personer som står långt från arbetsmarknaden jobb, så som funktionsnedsatta och nyanlända. I Ljungby kan detta innebära 20 nya arbeten för denna grupp.

Planen är att kontoret ska öppna innan sommaren. Regionkontoret ska innefatta Jönköpings län, Kronobergs län, Kalmar län, Blekinge län och Region Skåne.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.