Efter vargattackerna i Kalmar län – beslut om skyddsjakt
Länsstyrelsen beslutar nu att det blir skyddsjakt på en varg i Kalmar län. Beslutet kommer efter flera angrepp på tamdjur.
Under en vecka har det skett fyra vargangrepp på får i Kalmar län.
Under den senaste veckan har fyra vargangrepp skett på får i Kalmar län. Även Kronoberg och Blekinge har haft flera angrepp i närtid.
Eftersom angreppen har skett under en begränsad tid och följer ett geografiskt mönster, bedömer myndigheten att det är en vandringsvarg, utan revir i länet, som ligger bakom angreppen och att det är en stor risk att den kommer fortsätta.
– Skyddsjakt är det enda alternativet för att förhindra fortsatt allvarlig skada på tamdjur, säger Anders Karlsson, avdelningschef på Länsstyrelsen i ett pressmeddelande.
Första gången
Det är första gången som ett skyddsjaktsbeslut fattas på varg i Kalmar län.
Att tillåta skyddsjakt på en vandringsvarg påverkar inte vargstammens bevarandestatus i Kalmar län då Kostareviret undantas från skyddsjakt, enligt Länsstyrelsen.
Som SVT tidigare berättat har vargar etablerat ett revir kring Kosta och fått valpar. Se valparna i klippet nedan..
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.