Beslutet om gratis stadsbussar har väckt olika reaktioner på kommunens facebooksida.
”Trevligt, men jag undrar vad blir klappen till glesbygden? Fler indragna bussturer?”, kommenterade Martin.
”Och vi som bor utanför stan då, varför får inte vi åka gratis ”, tyckte Lena.
Men enligt Växjö kommun, skulle det bli för krångligt att även inkludera regionbussarna.
– Det var ett medvetet beslut då valet stod mellan att göra detta eller inget. Det visade sig vara alldeles för administrativt komplicerat att involvera regionbussarna då zon-indelningen inte överensstämmer med kommungränserna och vi hade i det senare fallet hamnat i konflikt med den så kallade sydtaxan, säger Per-Olof Löfberg trafikplaneringschef på Växjö kommun.
Positiva kommentarer
Men många resenärer kommenterade också att det var ett bra initiativ. Några undrade även om det inte kunde bli något permanent. Men från kommunens sida var anledningen att invånarna skulle få en lugnare juletid och kanske ta bussen även efter gratisveckan.
”Genom att enkelt och smidigt kunna ta sig överallt i Växjö stad hoppas Växjö kommun att kunna medverka till minskad julstress. Kanske blir fler Växjöbor och besökare inspirerade att resa kollektivt även efter jul?”
Fler resenärer
Trots att det bara gått några dagar in på gratisveckan ser Växjö kommun redan nu att fler valt att åka buss.
– Ja det har de, men vi har inga siffror i nuläget. Dock är signalerna från chaufförerna att fler åker, säger Per-Olof Löfberg.