Ingen Pippi på Junibacken

Uppdaterad
Publicerad

Det har blossat upp till strid kring Astrid Lindgrens Pippi Långstrump. Junibacken i Stockholm får inte längre spela Pippiteater. Företaget Saltkråkan som äger rättigheterna till Pippi-karaktärerna har dragit in tillståndet.

Det är Expressen som skriver att Junibacken i Stockholm hastigt fått sätta stopp för de årliga Pippiföreställningar man kör varje sommar. Den 28 juni drog Saltkråkan in tillståndet.

– Vi har haft ett muntligt avtal i 15 år med Saltkråkan och håller på att förhandla fram ett nytt avtal. Vi ska ses igen i augusti, säger Kristina Axén Olin, styrelseordförande för Junibacken till Expressen.

Besvikna barnfamiljer har den senaste tiden fått lämna Junibacken utan att ha sett den efterlängtade Pippiföreställning de kommit för att beskåda.

Niklas Sjögren

niklas.sjogren@svt.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.