Ungefär 4000 danskar har fritidshus i Småland, det mest populära länet är Kronoberg. Foto: TT & privat

Inreseförbud hävs – gläder danska stugägare i Småland

Publicerad

Det särskilda inreseförbudet från Danmark och Norge hävs från och med den sista mars. Det meddelade regeringen under presskonferens på onsdagsförmiddagen. För de drygt 4000 danskar som har fritidshus i Småland är detta goda nyheter då de åka och titta till sina hus igen. Många har haft besvär med skador och inbrott i sina fastigheter under inreseförbudet.

– Vi har fått in ett hundratal fall. De har haft inbrott, några har haft brand och några har fått skador. De hann inte stänga av inför vintern och har fått vattenskador, säger Victoria Lindtner som är chef för organisationen Danske torpare.

Victoria Lindtner förklarar att medlemmarna har varit bekymrade över att inte kunna titta till sina fastigheter och att en del förlorat förtroendet för det nordiska samarbetet. Men den 31 mars öppnar gränserna för danskarna igen.

– De gläder sig oerhört mycket över att få komma till Sverige igen, säger hon.

Krav på negativt covidtest införs

Inreseförbudet trädde i kraft 22 december för att förhindra smittan av den brittiska virusmutationen. Nu, mer än  tre månader senare hävs förbudet. Dock införs samma krav på inresande från Danmark och Norge som från övriga länder – du ska kunna visa upp ett negativt covidtest. Det kravet gäller fram till sista maj.

– Alla andra EU-borgare har kunnat komma in i Sverige mot uppvisande av negativt covidtest, men inte danskarna. Enligt min uppfattning har det varit en direkt diskriminering av dem, säger Victoria Lindtner.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.