SVT:s bearbetning av data från Trafikverket visar att resenärer får vänta många minuter på försenade tåg på Alvesta station.
Till skillnad från i Hässleholm, som är nästa stopp längs södra stambanan, är gångbron över spåren inte inglasad eller isolerad.
Den som inte vågar gå ner på stationen och vänta på tåget i Alvesta vid en försening, kan därför behöva utstå en hel del kyla vintertid.
Du hör några resenärer berätta om hur de upplever väntan på stationen i Alvesta i klippet ovan.
Möte med Trafikverket
Enligt Carina Bengtsson (C), ordförande i trafiknämnden i Region Kronoberg är kylan och andra brister något som ska tas upp på ett möte mellan Länstrafiken Kronoberg, Alvesta kommun och Trafikverket framöver.
– När det blir vågar jag inte säga. Men vi har sagt att vi ska ta ett möte för att diskutera situationen i Alvesta, säger hon till SVT Småland.
Kan ni tänka er att lägga pengar från regionens sida?
– Det är alldeles för tidigt att uttala sig om, först måste vi se om vi kan göra något och vad.
Men du känner igen situationen?
– Absolut, jag har också stått där, jag försöker åka tåg så mycket jag kan, säger Carina Bengtsson till SVT Småland.