De två yngre männen misstänks ha överfallit och våldtagit kvinnan på Norrliden i Kalmar i september förra året. Även en tredje man ska ha varit delaktig men den personen är fortfarande oidentifierad.
Under onsdagsmorgonen inleddes huvudförhandlingen mot de två åtalade i Kalmar tingsrätt. Åklagare Bengt Wahlström yrkade på att båda fälls för grov våldtäkt och utvisas från Sverige. Han menar att de visat särskild hänsynslöshet och råhet eftersom de under våldtäkten även ska ha fotograferat kvinnan.
”En frivillig handling”
Men de åtalade har en annan uppfattning av händelsen och förnekar brott. Den ene av dem menar att det var kvinnan som tog initiativ till sex och att det därför rörde sig om en frivillig handling.
– Min huvudman delar inte målsägandens uppgifter om exakt vad som hänt på platsen, säger mannens försvarare Maria Robinson till SVT Nyheter Småland.
Olika uppgifter om männens åldrar
De åtalades åldrar är avgörande för den eventuella påföljden. Båda männen har fått sina åldrar bestämda av Migrationsverket och den ene av dem ska ha varit 18 år när det misstänkta brottet begicks och den andra 17 år.
Maria Robinson, som försvarar den äldre mannen, hävdar att hennes klient istället var 16 år vid tiden för det misstänkta brottet. Under rättegången yttrade sig rättsmedicinalverket om åldersbedömningarna och enligt Maria Robinson gick myndigheten på hennes linje.
Rättegången fortsätter på onsdag nästa vecka.