Öran Larsson skadade handen när han skulle fixa med gräsklipparen. Då gick han till vårdcentralen.
Jag besöker alltid vårdcentralen i första hand. När det är mindre akuta saker så kan det bli väntetid, men som idag när det var mer akut så fick jag bara vänta 10 minuter. Det gick verkligen snabbt, säger Örnan
Att det gick snabbt idag kan bero på att det är många läkare på Sländans vårdcentral men få akutpatienter. Det tror Siv Nilsson som är tf verksamhetschef att det beror på att många väljer att gå till jourläkarcentralen på kvällen istället för vårdcentralen på dagen.
En del tycker kanske att det är lättare att komma till på kvällstid. Då behöver de ju inte ringa, säger Siv Nilsson.
För varje patient som gå till jourläkarcentralen istället för vårdcentralen så måste vårdcentralen betala en avgift på 1000 kr ur sin egen budget.
Om patienterna fortsätter att utebli så måste man ändra sitt system och ett förslag är att utvidga sina öppettider på vårdcentralen.