– Utbildningen ser vi som ett sätt att erbjuda alternativ till företag och de personer som nu kommer bli friställda från företagen i och med lågkonjunkturen, säger kommunens näringslivschef Jan Melkersson till Smålandsnytt.
Utbildningen är kopplad till tidens ekonomikris och skulle egentligen inte starta ännu och haft en annan form.
– Vi tyckte det var angeläget att nu kunna nå folk i produktion som vill vässa sin kompetens.
Utbildningen, som är på 30 högskolepoäng, består av fyra kurser som satts samman till den helhet som efterfrågas av näringslivet. De fyra kurserna är produktionsledning, produktionslogistik, produktionsekonomi och produktionsstrategier.
– Det finns få utbildningar inom det här området i Sverige och därför kommer vi på Högskolecentrum i Ljungby tillsammans med teknik och design på Växjö universitet utveckla ett helt kandidatprogram inom produktionsledning, säger Magnus Hellgren VD för Centrum för informationslogistik.
2010 kommer även ett Kandidat program att starta.