Nya bud om kirurgavdelningen i Oskarshamn – kommer inte stänga

Uppdaterad
Publicerad

Karusellen kring kirurgen i Oskarshamn fortsätter. Nästa vecka skulle man ha stängt, men nu har sjukhusledningen ändrat sig.

Den snurriga situationen kring avdelning sju i Oskarshamn startade efter semestern. Då kom beskedet att landstinget behövde spara pengar, bland annat på grund av ökande kostnader för hyrläkare.

Lösningen skulle bli att fortsätta hålla avdelningar som varit stängda under sommaren stängda fram till den första november.

Tanken var att stängningen skulle verkställas från och med nästa vecka.

Inte fått någon förklaring

Men i måndags kom alltså nya besked.

Chefen på länssjukhuset i Kalmar, som organisatoriskt ansvarar för kirurgen i Oskarshamn, meddelade att stängningen av avdelning sju i var avblåst.

Men kritiken från vårdförbundet kvarstår.

– Vi är väldigt glada att man inte stänger sjuan, men det är hanteringen av frågan som vi är kritiska till. Och vi vet fortfarande inte vad som händer med verksamheten på sikt. Vi fick inte veta att man skulle stänga avdelningen första gången, och vi har inte fått någon förklaring om varför man ändrat sig nu, säger Marie Löfstrand som är förtroendevald för Vårdförbundet i Oskarshamn.

Vet inte hur lösningen ser ut

Enligt Marie Löfstrand har sjukhusledningen sagt att det ska finnas en lösning för att hantera besparingarna på plats efter sista oktober. Men hur den lösningen ska se ut är det ingen som berättat.

– Man säger att det handlar om personalbrist och problem med mycket hyrpersonal, men den här avdelningen har inte haft någon hyrpersonal på minst fem år.

– Det svåra för personalen är att de inte vet vad de har att förhålla sig till. Det påverkar både personal och patienter, och vi vet fortfarande inte vad som händer framöver, säger Marie Löfstrand.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.