Efter sommarens succé – nu laddar OS-hjältarna för SM på hemmaplan

Publicerad

Daniel Ståhl och Simon Petterson ser fram emot att möta publiken när de i helgen tävlar i SM på hemmaplan.

I somras blev Daniel Ståhl och Simon Pettersson OS-hjältar med hela svenska folket när de tog guld respektive silver i herrarnas diskus. Händelsen blev historisk då det var första gången på över 70 år som två svenska friidrottare tog medalj i samma OS-gren. 

– Det var en extremt rolig upplevelse som vi kommer att komma ihåg resten av livet, säger Simon Pettersson. 

Växjö

Tränar i Växjö 

Sedan några år tillbaka är de båda bosatta i Växjö, där de tränas av välmeriterade Vésteinn Hafsteinsson. Helgens inomhus-SM i Växjö, blir således en tävling på hemmaplan.  

– Det ska bli kul, folk från hela Sverige kommer hit och kollar. Nu när restriktionerna är släppta kommer det att bli fullsatta läktare här inne. Det blir bra publik och bra show, säger Daniel Ståhl. 

Inofficiell diskustävling 

Diskustävlingen som hålls i samband med SM har inte SM-status. Diskus är normalt sett inte någon gren som tillhör inomhus-SM, men med Tipshallen till förfogande kommer Daniel Ståhl och Simon Pettersson att bjuda publiken på en inofficiell tävling.  

– Vi har gjort det här som en extra rolig grej eftersom vi har möjlighet att göra det. Sedan finns det ett inofficiellt världsbästa som de är sugna på att utmana och slå, förklarar Mikaela Wieslander Mayer, klubbchef IFK Växjö. 

Under SM-helgen kommer Daniel Ståhl även att tävla i kulstötning medan Simon Pettersson tävlar i herrarnas viktkastning.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Växjö

Mer i ämnet