Det nybildade styret kan påverka socialdemokraternas förtroende i framtida koalitionsbildningar.
Enligt Erik Wångmar tar också Socialdemokraterna en nutida risk genom det nya samarbetet. Om den nya koalitionen spricker så skulle man nämligen tappa ordförandeskapet i kommunstyrelsen.
– Då får M posten och det finns relativt goda möjligheter att få med sig C. Ett byte klarar nog väljarna av men skulle det bli fler kan det påverka förtroendet, säger Erik Wångmar, statsvetare på Linnéuniversitetet.
När den nya koalitionen meddelandes i onsdags, sa Ulrik Brandén (M) att ”Det är inte så viktigt vem som styr, utan att få något gjort. Något som statsvetaren Wångmar reagerar på.
– Det är ett mycket märkligt uttalande för varför skulle de vara så angelägna om att styra om det inte spelar någon roll, säger Erik Wångmar.
Hör mer av statsvetarens tankar om den politiska skilsmässan i klippet ovan.